Odszkodowania od gminy za niezapewnienie lokalu socjalnego - wyrok-interpelacja 2004

Poniżej prezentujemy odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 8366 -w sprawie odszkodowania od gminy za niezapewnienie lokalu socjalnego osobie uprawnionej na mocy wyroku sądowego.

   Wielce Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pana Posła Józefa Kubicy z dnia 8 października br., znak: SPS-0202-8366/04, w sprawie odszkodowania od gminy za niezapewnienie lokalu socjalnego osobie uprawnionej na mocy wyroku sądowego, uprzejmie przedstawiam, co następuje.
   Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733 ze zm.), osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Odszkodowanie to odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego. Osoby uprawnione do lokalu zamiennego albo socjalnego, o ile sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, opłacają odszkodowanie w wysokości czynszu, jaki byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł. Przepis art. 18 ust. 4, stanowi natomiast, że w przypadku, gdy gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku sądowego, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze od gminy w wysokości odpowiadającej różnicy między odszkodowaniem określonym w art. 18 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów... (tj. w wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu) a odszkodowaniem płaconym przez byłego lokatora, o ile osoba ta nadal zamieszkuje w lokalu właściciela.
   Oznacza to, że właściciel lokalu może występować do gminy o odszkodowanie za okres, w którym osoba, o której mowa wyżej, zamieszkuje w tym lokalu.
   Jednocześnie uprzejmie informuję Pana Marszałka, że w b. Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast przygotowano projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, który w dniu 16 grudnia ub.r. został przyjęty przez Radę Ministrów i obecnie jest przedmiotem prac komisji sejmowych.
   W projekcie tym przewiduje się zmiany w art. 18, które polegają na tym, iż ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:
   ˝3. Osoby uprawnione do lokalu zamiennego albo socjalnego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, opłacają odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł.
   4. Jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy w wysokości odpowiadającej różnicy między odszkodowaniem określonym w ust. 2 a odszkodowaniem, do płacenia którego jest obowiązany były lokator, jeżeli osoba ta nadal zamieszkuje w lokalu właściciela.˝.
   Proponowana zmiana ma na celu doprecyzowanie przepisu odnoszącego się do wysokości odszkodowania, jakie właścicielowi płacić ma gmina, jeżeli nie dostarczy osobie uprawnionej lokalu socjalnego, stosownie do uchwały III CZP 22/03 Sądu Najwyższego. Proponuje się, aby roszczenie dotyczyło różnicy między czynszem, jaki właściciel mógłby uzyskać z najmu lokalu, a odszkodowaniem, do płacenia którego obowiązany jest były lokator. Oznacza to, że roszczenie o spłatę zaległości z tytułu należnego odszkodowania przysługuje właścicielowi nie wobec gminy, lecz w stosunku do byłego najemcy, zajmującego lokal do czasu dostarczenia lokalu socjalnego.
   Z poważaniem
   Podsekretarz stanu
   Andrzej Bratkowski
   Warszawa, dnia 20 października 2004 r.